Elastyczny czas pracy – sposób na przyciągnięcie kandydatów?
03
wrz
2021
Możliwość swobodnego decydowania o godzinach pracy to jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań czasu pracy pośród pracowników. Nic dziwnego, że coraz częściej to sformułowanie pojawia się w ofertach pracy, a pracodawca oferujący ten rodzaj czasu pracy może liczyć na duże zainteresowanie potencjalnych kandydatów. Samodzielne decydowanie o rozpoczęciu pracy może nie tylko pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pracownika, ale też na wydajność zleconych zadań. Pozwala to również uniknąć wszelkiego rodzaju przestojów w realizacji czy straty czasu spowodowanych brakiem koncentracji w czasie odgórnie narzuconych godzin. Co więcej, daje pracownikowi możliwość ustalenia własnego trybu dnia oraz poświęcenia czasu na rozwijanie pasji.
Co kryje się pod nazwą elastyczny czas pracy?
Elastyczny czas pracy oznacza możliwość rozpoczęcia pracy w określonym przedziale czasowym. Jeżeli w miejscu pracy ten system nie jest wprowadzony, pracownik na własne żądanie za pośrednictwem odpowiedniej dokumentacji może wystosować prośbę o przyznanie mu ruchomych godzin pracy dostosowanych do indywidualnego planu dnia. Powodami, jakie pracownik może podać mogą być utrudnienia w dojazdach z miejsca zamieszkania czy inne zajęcia, które w znaczącym stopniu uniemożliwiają stawiennictwo w pracy o określonych godzinach.
Ciemne strony elastycznego czasu pracy:
- Współpraca między pracownikami może być znacząco utrudniona, jeśli pracują w różnych godzinach lub porach dnia. Może to dotyczyć również wszelkiego rodzaju integracji pracowniczych czy spotkań.
- Elastyczny czas pracy może być źródłem prokrastynacji. Brak narzuconych stałych godzin pracy może powodować odkładanie jej rozpoczęcia w czasie, co w końcowym efekcie może mieć negatywny wpływ na jakość wykonanej pracy oraz pośpiech w jej późniejszej realizacji.
- Brak stałej rutyny z powodu braku przymusu wykonywania zadań w określonym czasie.
- Ten typ czasu pracy może znacząco przełożyć się na wynagrodzenie, ciężej jest również nadzorować pracę pracowników i godziny ich aktywności.
Czy elastyczny czas pracy sprawdzi się w każdej firmie?
W zależności od branży jaką zajmuje się firma wprowadzenie elastycznego czasu pracy może w mniejszym lub większym stopniu wpłynąć na świadczone usługi. Przede wszystkim to rozwiązanie sprawdzi się w firmach, które przyjmują klientów po wcześniej ustalonym terminie wizyty. Może również znaleźć zastosowanie we wszelkiego rodzaju miejscach obsługi klienta, które swój grafik godzinowy ustalają głównie na podstawie ilości zainteresowanych osób. Innym przykładem jest branża gastronomiczna, w której w zależności od sezonu oraz dnia tygodnia godziny otwarcia są różne.
Jakie wymagania musi spełnić firma, aby wprowadzić ruchomy czas pracy?
Pracodawca, który ma zamiar wprowadzić elastyczny czas pracy powinien:
- podać odpowiednie powody ku temu, zarówno wynikające z przyczyn technicznych, obiektywnych czy po prostu z dotychczasowej organizacji pracy,
- przestrzegać czasu na odpoczynek przysługującemu pracownikowi w wymiarze 11 godzin w skali doby oraz 35 godzin nieprzerwanej przerwy,
- pamiętać, aby okres rozliczeniowy nie przekraczał 12 miesięcy,
- poinformować organizacje związkowe funkcjonujące w firmie, a informację przekazać w układzie zbiorowym pracy.