Formalności związane z zatrudnieniem pracownika ze wschodu
19
kw.
2021
Zatrudnienie pracowników ze wschodu może przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Choć cały proces zatrudniania jest dziś o wiele prostszy niż jeszcze kilka lat temu, wciąż wiąże się z kilkoma formalnościami, o których nie można zapomnieć, zatrudniając cudzoziemców. Jaka jest więc najkrótsza droga, aby zatrudnić pracownika ze wschodu? O jakich formalnościach nie można zapomnieć?
Jak zatrudnić pracownika ze wschodu – formalności
Najczęstszymi pracownikami ze wschodu są w Polsce Ukraińcy. Mogą być oni legalnie zatrudnieni w naszym kraju przy niewielkiej liczbie formalności, ponieważ w ich przypadku mamy do czynienia z procedurą uproszczoną, szczególnie w przypadku zatrudnienia rotacyjnego – gdy pracownik ma pracować mniej niż 6 miesięcy, nie trzeba mieć zezwolenia na pracę, co znacznie wszystko upraszcza.
Oto kolejne kroki, które musisz wykonać:
- Rekrutacja – poszukaj pracowników, których chcesz zatrudnić. Najlepiej skorzystać z usług doświadczonej agencji pracy tymczasowej.
- Złóż oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w Powiatowym Urzędzie Pracy – możesz zrobić to przez Internet. W oświadczeniu muszą znajdować się dana pracodawcy i pracownika, okres i miejsce zatrudnienia i rodzaj wykonywanej pracy, a także wysokość wynagrodzenia. Urząd ma maksymalnie 30 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku i dokonanie wpisu do ewidencji oświadczeń.
- Przekaż oświadczenie pracownikowi, którego chcesz zatrudnić – bez tego dokumentu może być problem z przekroczeniem przez niego granicy kraju.
- Zgłoś pracownika do ZUS-u – masz na to 7 dni.
Choć nie jest to wymagane, warto też pomóc nowemu pracownikowi z dodatkowymi czynnościami jak zameldowanie, założenie konta w banku, zapisanie się do przychodni i wybór lekarza rodzinnego.
Dodatkowe formalności
O czym jeszcze warto pamiętać, zatrudniając pracownika ze wschodu?