Najczęstsze problemy w rekrutacji – jak je rozwiązać?
10
maj
2021
Wielu osobom wydaje się, że praca rekrutera jest banalnie prosta – wystarczy przecież opublikować ogłoszenie, a kandydaci sami się zgłoszą. Odbywamy kilka rozmów i pracownik idealny wyłania się sam. Rzeczywistość nie jest taka kolorowa. Z jakimi problemami najczęściej mierzą się rekruterzy? Jak te problemy rozwiązać?
Problem 1
Brakuje kandydatów chętnych do wzięcia udziału w rekrutacji
Brak nadesłanych ofert na Twoje ogłoszenie? To coraz bardziej powszechny problem. Standardowe działania to już nie wszystko – ogłoszenie nie wystarczy, aby przyciągnąć najlepszych. Spróbuj skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia, zadbaj też o to, aby oferta była jak najbardziej korzystna. Zadbaj o czytelność komunikatu i dobrze podkreśl mocne strony – wysokość wynagrodzenia, benefity pozapłacowe, możliwość rozwoju. Dobrze stworzona oferta pracy to pierwszy krok w stronę przyciągnięcia prawdziwych diamentów.
Problem 2
Wybrany kandydat rezygnuje z rekrutacji
Proces rekrutacji na niektóre stanowiska jest długi i czasochłonny, zarówno dla kandydata, jak i rekrutera. W końcu znalazłeś osobę, którą chcesz zatrudnić? Niestety nie jest to jeszcze gwarancja, że do zatrudnienia rzeczywiście dojdzie. Może się okazać, że wybrany kandydat nie przyjmie Twojej oferty. Często dzieje się to z powodu niesatysfakcjonujących dla kandydata warunków zatrudnienia, może też okazać się, że niewystarczająco dobrze przedstawiłeś podczas procesu rekrutacji dane stanowisko. Dlatego zadbaj o to, aby jak najlepiej opisać je już na początkowych etapach rekrutacji. Unikniesz dzięki temu nieporozumień i rozczarowania dla obu stron.
Problem 3
Kandydaci nie przychodzą na umówioną rozmowę kwalifikacyjną
Mijają kolejne minuty, a umówiony na spotkanie rekrutacyjne kandydat wciąż się nie zjawia? Zdarza się, często nawet najlepszym rekruterom. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, warto zadzwonić (lub napisać maila) i sprawdzić, czy nie wydarzyło się coś, co uniemożliwiło kandydatowi przybycie na rozmowę. Nigdy nie wiesz, jaki jest powód nieobecności, dlatego nie warto unosić się honorem i zakładać od początku, że zostaliśmy zignorowani. Zanim ostatecznie przekreślisz szanse kandydata na kontynuowanie procesu rekrutacji, pozwól mu się wytłumaczyć. Być może pomylił termin spotkania lub wydarzyło się coś niespodziewanego, co pokrzyżowało mu plany?
Problem 4
Zaniedbanie candidate experience
Dobre relacje z kandydatami w procesach rekrutacyjnych to dziś podstawa funkcjonowania firmy, która chce się rozwijać. Gdy dobrze zarządzasz strategią candidate experience, nawet odrzuceni kandydaci mogą być zainteresowani innymi ofertami pracy w przyszłości. Dlatego jeśli chcesz profesjonalnie przeprowadzić proces rekrutacyjny, odpowiednia strategia candidate experience to podstawa. Zawsze wracaj z informacją zwrotną po każdym etapie rekrutacji, przygotowuj się do rozmów i nie zaniedbuj kandydatów – dzięki temu Twoja firma będzie miała jak najlepsze opinie na rynku pracowników.
Problem 5
Brak współpracy ze strony managerów
Niestety wciąż zdarza się, że niewystarczająco angażują się w proces rekrutacji. Brak czasu, brak przekonania lub zainteresowania ze strony managera – te błędy powodują, że proces rekrutacji traci na skuteczności. W takiej sytuacji rekruter powinien uświadomić managera, że dobrze przeprowadzona rekrutacja to klucz do rozwoju zespołu i jednocześnie ogromna korzyść dla niego samego.