Sposoby na legalizację pracy cudzoziemców – które zezwolenie będzie najkorzystniejsze?
26
maj
2021
Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce nikogo już nie dziwi – osób z zagranicy widzimy coraz więcej we wszystkich branżach. W szczególności duże firmy bardzo cenią sobie zagranicznych pracowników – zatrudnienie cudzoziemców pozwala na optymalizację kosztów zatrudnienia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości pracy. Co więcej obecność zagranicznych pracowników może pozytywnie wpłynąć na panującą atmosferę w firmie, a w przyszłości może zaowocować rozszerzeniem działalności firmy na zagraniczne rynki. Sposobów na legalizację pracy cudzoziemców jest wiele, a wraz ze zmieniającymi się regulacjami prawnymi tych sposobów przybywa.
Legalne zatrudnienie cudzoziemca przybiera zwykle jedną z następujących form:
- zezwolenie na pracę,
- jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę,
- jednolite zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagających wysokich kwalifikacji,
- oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi,
- zezwolenie na pobyt czasowy na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej.
Czym charakteryzują się te zezwolenia oraz jakie korzyści się z nimi wiążą?
Zezwolenie na pracę
Ten typ zezwolenia legalizuje pracę cudzoziemca u konkretnego pracodawcy i na konkretnym stanowisku. O zezwolenie dla pracownika musi wystąpić pracodawca – przedstawia odpowiednie dokumenty i wypełnia wniosek, w którym opisuje dane stanowisko, które obejmie nowy zatrudniony, a także wskazuje, jaki będzie rodzaj umowy i jaka będzie wysokość wynagrodzenia.
- Największym plusem tego rodzaju legalizacji pracy jest długi czas obowiązywania – aż trzy lata – i to, że zezwolenie może być przedłużane. Zezwolenie na pracę jest też dużym ułatwieniem przy ubieganiu się o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę.
- Niestety proces jest bardzo czasochłonny. Otrzymanie zezwolenia na pracę może trwać nawet kilka miesięcy i wiąże się z wieloma dodatkowymi formalnościami. Między innymi często konieczne jest np. wykonanie tzw. testu rynku pracy. Zezwolenie uprawnia cudzoziemca do pracy tylko i wyłącznie na rzecz jednego pracodawcy i na szczegółowo opisanych warunkach.
Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy to jedno zezwolenie, które łączy zezwolenie na pracę z legalizacją pobytu cudzoziemca w Polsce. Może się o nie ubiegać cudzoziemiec w odpowiednim urzędzie wojewódzkim. Zezwolenie wydawane jest na 3 lata i podobnie jak zezwolenie na pracę, daje możliwość pracy tylko u konkretnego pracodawcy. Istnieje również zezwolenie nazywane Blue card, które jest zezwoleniem na pobyt czasowy i pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (obejmuje cudzoziemców, którzy mają wyższe kwalifikacje zawodowe, a jego zarobki są równe lub wyższe niż 150% przeciętnego wynagrodzenia).
- Jednolite zezwolenie legalizuje nie tylko pracę, ale i pobyt. Ważne jest trzy lata i można wnioskować o jego przedłużenie. Ten typ legalizacji umożliwia też cudzoziemcowi sprowadzenie do Polski rodziny.
- Największy minus to, podobnie jak w przypadku zezwolenia na pracę, skomplikowana procedura i możliwość pracy tylko u jednego konkretnego pracodawcy. Gdy pracownik chce zmienić pracę, musi wystąpić o nowe zezwolenie na pobyt.
Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi
Ten typ legalizacji zatrudnienia musi być zarejestrowany przez pracodawcę we właściwym urzędzie pracy. Umożliwia pracę przez maksymalnie 6 miesięcy u jednego pracodawcy i na określonych warunkach.
- Największym plusem tego rozwiązania jest szybkość procedury. Dodatkowo takie oświadczenie ułatwia i przyspiesza w przyszłości uzyskanie zezwolenia na pracę u tego samego pracodawcy – gdy pracownik ma umowę o pracę, po 3 miesiącach pracy na podstawie oświadczenia może wnioskować o uproszczoną procedurę ubiegania się o zezwolenie na pracę.
- Minusem jest krótki czas obowiązywania – tylko 6 miesięcy – a dodatkowo nie wszystkich cudzoziemców ten rodzaj legalizacji obowiązuje (tylko obywateli Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji).